top of page

İnançlarınızsınız


Bu hafta insanın kendiyle bağlantısının yapı taşlarından biri olan değerlerden bahsedelim. Değer, önemsediğinizdir dersek yanlış olmaz. Çünkü tercihinizi, arzularınızı yansıtır. Tercih ve arzularsa toplum ile şekillenir. Dolayısıyla değer, toplum olmasaydı bahsi bile geçemezdi, bu kelimeye ihtiyaç duymazdık.

Değerlerin oluşmasında toplum, yaşadığımız çevre güçlü şekilde etkili. Örneğin; bizim kültürümüzde yaşlılara saygılı olmak, eli açık olmak, yardımsever olmak gibi temel değerler var. Birçoğumuzun değer yargıları da buna göre şekilleniyor. Kişiliğimiz de buna göre şekilleniyor. Önem verdiğiniz, ' doğru', 'iyi' 'daha iyi' , 'daha kötü' dediğiniz tanımlar sizin değerlerinizi anlamaya yardımcı olur. Bilmek önemli. Çünkü değerlerinize göre yaşamak sizi motive eder ve yaşamsal dengede hissettirir. Durumlar ve kişiler karşısında duruşunuz şekillenir ve ona göre seçimlerinize rehberlik eder.

Kendi içinizi bir hamur gibi düşünün. Bu hamura hangi baharatları karıştırırsanız öyle olmasını sağlarsınız. Buradaki hamur sizin değeriniz, içine ne katarsanız öyle şekillenecek ve tadı öyle olacak. Eğer hoşlandığınız baharatları kullanırsanız, piştiğinde yemekten keyif alırsınız aksi halde pişirdiğiniz hamurdan memnun olmazsınız. Tıpkı değerlerinizi tanıyıp o şekilde yaşayıp yaşamamanız gibi..

Değerlerimizi nasıl anlarız sorusu dönüyorsa zihninizde, birkaç öneri sunalım. Hayatınıza kuş bakışı bir bakın. Kim ya da kimler rol modeliniz? O kişi ya da kişiler neden ve nasıl etkiledi sizi? Öz güvenli oluşu, adaletli oluşu, iyi bir dinleyici olması ya da yardımsever olması mı? Sizde nereye dokundu? Peki hiç haz etmediğiniz, kişiliğinden hoşlanmadığınız kişi ya da kişiler nasıl? Hangi özelliklerinden nefret ettiniz ya da ediyorsunuz ya da size ters? Sizi siz yapan ne ya da ne değil , hayatınıza aldığınız ya da almadığınız insanlar ile keşfedebilirsiniz.


Psk.Dan.Gözde Örs

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page